Wycieraczki samochodowe – pióra

Jeśli zależy Ci na dobrej widoczności z wnętrza pojazdu, zdecydowanie powinieneś zadbać o pióra wycieraczek. Są one bardzo ważnym elementem każdego auta dlatego należy okresowo je wymieniać (min. 2 razy w ciągu roku). Pióra wycieraczek to długie, cienkie, gumowe paski, które rozciągają się na uchwycie wykonanym z plastiku lub metalu. Wycieraczki przemieszczają się mechanicznie po zewnętrznej części szyby auta i tym samym usuwają zabrudzenia.

Pióra wycieraczek – jak wymienić?

Pióra przedniej wycieraczki kupuje się parami, jako kompletny element. Nabywając nowe pióra trzeba wziąć pod uwagę wymogi producenta auta a także na ich długość. Zamiany dokonuje się poprzez uniesienie wycieraczki z szyby i wyciągnięcie piór z zaczepów. W następnej kolejności stosuje się klipsy mocujące, aby uniemożliwić piórom zsunięcie się w czasie pracy. Jeśli wymiany dokonujemy po okresie zimowym, warto przesmarować przegub i sprężynę wycieraczki aby przywierały lepiej do szyby.

Rodzaje piór wycieraczek

Na rynku występują dwa typy piór wycieraczek. Różnią się one budową i tworzywem z jakiego zostały wykonane. Wycieraczki klasyczne przegubowe składają się z metalowego stelaża, który przyciska dołączoną do niego gumę do powierzchni szyby. Wycieraczki płaskie bezszkieletowe, nazywane również “bananami” są zrobione ze sprężonego materiału, dlatego nie ma konieczności by był stosowany element dociskowy. Najczęściej popełnianym błędem kierowców jest kupowanie zbyt długich wycieraczek, które nie przylegają prawidłowo do szyby.