Tani węgiel

Nadchodząca zima zawsze sprawia, że wielu z nas staje przed dylematem, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie ułatwia tego rodzaj pieca, który posiadamy.
Szeroka oferta firm zajmujących się sprzedażą materiałów opałowych z pewnością sprawia, że nie możemy narzekać na mały wybór. Często jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Poniżej przeczytasz o różnicach między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Tanie rodzaje węgla

Powszechnie znane są klasyfikacje węgla na kamienny i brunatny. W tym przypadku jest to bardzo ważny podział, gdyż decyduje on również o tym, czy węgiel będzie droższy, czy też tańszy. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, al jednocześnie też mniej kaloryczny. Ma to duże znaczenie, gdyż trzeba go spalić więcej niż spalilibyśmy węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest relatywnie droższy, co nie jest jednak równoznaczne z tym, że jest mniej opłacalny.
Sezonowe wahania w cenach węgla wpływają na to, że z pewnością nabędziemy tańszy węgiel poza sezonem grzewczym. Istotne znaczenie dla tego, jak tanio kupimy węgiel ma też sytuacja gospodarcza w danym kraju. Największe znaczenie w tym temacie mają oczywiście nastroje w krajach eksportujących węgiel.