Susz konopny CBD – garść najważniejszych informacji

W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można zamówić również susz. Wielu osobom wygląd oraz nazwa tego produktu natychmiast przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Jednakże susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, podobnie jak olejki, zawiera głównie CBD, ale nie THC (stężenie tego związku – zgodnie z polskimi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).

Z jakich odmian konopi wytwarza się susz konopny?

Susz konopny powstaje z kwiatów oraz liści konopi, zaaprobowanych do oficjalnej sprzedaży. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż 9 gatunków takich konopi siewnych (to m.in. konopie Wielkopolskie, Glyana czy Rajan), a sama ich hodowla spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród rodzimych rolników, nierzadko stając się głównym źródłem ich utrzymania.

Nad Wisłą konopie przemysłowe uprawia się dla wielu gałęzi przemysłu, przykładowo spożywczego czy nasiennictwa, niemniej jednak podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, że rolnik bądź przedsiębiorca postanawiający przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności uzyskać stosowne zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Dodatkowo, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest wyłącznie za zezwoleniem właściwego terytorialnie marszałka województwa. Walorem konopi siewnych jest to, iż można uprawiać je na uprawach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ale też i na łączących obie te metody uprawach szklarniowych.

Kannabinoidy oraz terpeny – co zawiera susz konopny?

Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego zyskuje popularność w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBDV czy CBC), ale też terpeny (jak np. Limonen i Kariofinel), które nadają każdej ich odmianie silnie wyczuwalny, niepowtarzalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi przemysłowych wykorzystywane są w wielu produktach kosmetycznych i spożywczych.

Ogólnie uznaje się, że kannabinoidy mają rozległe oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako dodatek do terapii wspomagający walkę z reumatyzmem, bólami głowy, napadami lękowymi bądź poniektórymi chorobami układu nerwowego, jak przykładowo choroba Alzheimera. Wiele wiadomości o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można odnaleźć m.in. w opracowaniach medycznych zgromadzonych w bibliotece online National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.