Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach

Więcej informacji o zdrowych kiszonkach.

Kiszonki z warzyw są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że uważamy, iż jest to przede wszystkim słowiański specjał, sporadycznie przygotowywany w innych rejonach świata. Tymczasem kiszone przetwory z warzyw znane są nie tylko w całej Europie, ale również w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Kiszone przetwory warzywne znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych

Historycy potwierdzają, iż metoda zabezpieczenia pożywienia poprzez ich zanurzenie w soli, w zlewie z octu albo w solance, znana jest ludzkości od przeszło 4 tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niskie pH zawiesiny, w której się ją zanurza, hamuje namnażanie się bakterii powodujących gnicie. Parę wieków wstecz była to świetna metoda, by przedłużyć czas przydatności do konsumpcji warzyw, mięsa oraz ryb nawet o kilkadziesiąt tygodni. W rezultacie pojawił się zwyczaj produkowania m.in. kiszonek z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory warzywne od zawsze znane są z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Charakteryzują się one np. sporą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, sporadycznie chorowali na szkorbut. Co interesujące, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z koniczyny czerwonej lub owsa.

W innych rejonach świata kiszonki smakują odmiennie

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni generalnie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie oraz w USA, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Lecz pickle są tam prawdopodobnie niesłychanie lubianym dodatkiem do hamburgerów, kanapek i hot-dogów. W Polsce oprócz ogórka, równie popularne są kiszone buraczki i kapusta, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. cebulę, fasolkę szparagową, jak również owoce (przykładowo jabłka).

Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dając im chrupkość i kwaśność. Kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni wieków stały się bazą albo ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw narodowych. Trzeba wiedzieć, iż smak kiszonek może być inny w poszczególnych regionach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w trakcie kwaszenia. Z tej przyczyny ogórek przygotowany według typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak jak ten wyprodukowany np. w USA.

Nasza lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]