Skaner kodów kreskowych – o czym pamiętać przed zakupem?

Kody kreskowe znacznie usprawniły liczenie towarów oraz sprzedaż. Ich wykorzystanie jest osiągalne dzięki skanerom kodów kreskowych, które z początku używane były wyłącznie w marketach. Obecnie na szczęście są one wykorzystywane również w bibliotekach (do notowania udostępnień książek), w sortowniach, w których usprawniają sterowanie paczkami, a od kilku lat również w biurach, w których dzięki nim możliwe staje się szybkie wprowadzanie faktur do systemu. Jak więc spośród różnych sprzedawanych na rynku czytników wybrać skaner kodów kreskowych, który będzie najbardziej odpowiedni? O czym pamiętać przy jego zakupie? Które opcje będą najistotniejsze?

Skaner kodów kreskowych – komunikacja z systemem

Najważniejszą funkcją skanera kodów kreskowych będzie niewątpliwie komunikacja z bazą danych. Przed wyborem koniecznie powinniśmy więc sprawdzić, czy wybrany przez nas egzemplarz działa z używanym przez dane przedsiębiorstwo systemem – w przeciwnym razie niezbędna będzie jego kosztowna wymiana. Na szczęście wiele sprzedawanych w naszym kraju skanerów kodów kreskowych współpracuje z popularnymi programami – na przykład G.O.L.D-em czy PC Marketem. Na magazynach i w większych marketach najlepiej sprawdzą się skanery bezprzewodowe – w podobnych przypadkach sprawdźmy, czy posiadają one moduł Wi-Fi.

Opcjonalne funkcje skanera kodów kreskowych

Skaner kodów kreskowych musi być dopasowany do oczekiwań firmy, która będzie go używać. W przypadku skanerów kodów używanych w sklepach oraz w obiegu dokumentów w zupełności wystarczą modele stacjonarne pozbawione zbędnych opcji. Jeśli jednak skanery mają być używane przez kurierów czy w sortowni, powinniśmy postawić na mobilny skaner kodów kreskowych. Czasem (w zakładach przemysłowych czy na zewnątrz) niezbędne okażą się też dodatkowe funkcje – na przykład odporność na działanie wilgoci lub ekstremalnych temperatur.