Rzeźba na zamówienie – postaw ją w ogrodzie lub w mieszkaniu

Jedną z pierwotnych form ekspresji artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła zaistniały już w okresie prehistorycznym i nieustannie są obecne w rozmaitych sferach naszego życia. Widzimy je zazwyczaj tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w kościołach, w muzeach i na wystawach, ale również w przestrzeni ogólnodostępnej: na ulicach i placach, w gmachach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczna, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W naszym wpisie przytoczymy parę przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.

Figury z brązu w miejscach ogólnodostępnych

Dzieła rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą ogromne walory estetyczne i artystyczne, często bywają przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni miejskiej (choć nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na ulicach, w przydomowych ogródkach bądź w parkach, widoczne są wszak w większości krajowych miast. Poza tym nierzadko można spotkać je też w licznych budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w biurach, szkołach czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej

Figury z brązu. W jakich sytuacjach warto je zamówić?

Podane powyżej przykłady to najczęściej potężne, nieruchome rzeźby. Aczkolwiek jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to m.in. popiersia na zamówienie, nagrody na laureatów konkursów czy medale okolicznościowe. Inicjatorzy przeróżnego rodzaju turniejów sportowych bądź plebiscytów nie mają z tym problemów, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje ogromnych kosztów, a ich opracowanie należy po prostu polecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.