Tradycyjne maty grzewcze, posiadające system przewodów elektrycznych, mają wiele wad. Najważniejsze to stosunkowo niska efektywność i niska elastyczność, powodująca, że ich zastosowanie na nierównych nawierzchniach okazuje się problematyczne, a czasem też niemożliwe. Wad tych nie posiadają maty grzewcze z nanomateriałów węglowych. Z uwagi na fakt, iż w warstwie molekularnej charakteryzują się jednolitą fakturą, posiadają większą oporność (dzięki czemu lepiej się nagrzewają) i pobierają mniej prądu. Ta cecha również umożliwia zastosowanie ich w przypadku niemal wszystkich materiałów. Jakie jednak plusy poza tym wyróżniają tego typu maty grzewcze? Gdzie są wykorzystywane?
Dobre strony mat grzewczych
Mały opór powoduje, iż karbonowe maty grzewcze mogą być nanoszone na różne materiały – od tkanin, przez materiały naturalne, aż po tworzywa sztuczne. Wyroby wyposażone w karbonowe maty grzewcze posiadają identyczne cechy eksploatacyjne, jak te nie posiadające w ogóle maty. Maty grzewcze z węglem pobierają energię o niskim napięciu, dzięki czemu zapewniają ochronę używających – również w kontakcie z wodą nie są niebezpieczne. Warto też wspomnieć o tym, że takie maty gwarantują równe rozłożenie ciepła, a przez to wygodę eksploatacji wyposażonych w nie produktów.
Wykorzystuje się maty grzewcze?
Kiedy więc stosowane są węglowe maty grzewcze? Najczęściej sięgają po nie wytwórcy sprzętu dla lekarzy i rehabilitacyjnego. Oprócz tego stosowane są również w meblach oraz akcesoria domowych – z ich wykorzystaniem produkowane są między innymi ogrzewane fotele. Węglowe maty są również stosowane do wytwarzania sprzętu wojskowego, laboratoryjnego oraz maszyn transportowych – między innymi klimatyzacji, podgrzewanych foteli do aut, jak również ogrzewania przedziałów kolejowych oraz elementów wrażliwych na mróz.