Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Jeśli chcesz kupić łańcuchy samochodowe, kliknij tutaj

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]