W zupie, w sałatce, na kanapce lub w formie dodatku do dania głównego – ogórki kwaszone w środkowoeuropejskiej kuchni podajemy częściej aniżeli chcielibyśmy przyznać. Nas to nie zdumiewa, bowiem kiszonki są tak samo smaczne, co zdrowe.
Jak przygotować kiszone ogórki?
Ogórki kwaszone to warzywa, które wystawiono na działanie naturalnego procesu fermentacji. Ich wykonanie jest nadzwyczaj proste. Stosuje się do tego beczki z drewna albo pojemne kamienne garnki, w których surowe ogórki wraz z przyprawami zalewa się słoną wodą, a następnie stawia się je na co najmniej czternaście dni w chłodnym miejscu, aż fermentacja mlekowa zakwasi warzywa. Wielbiciele mało kwaśnych kiszonek mogą oddać się spożyciu ogórków już po kilku dobach – ogórki tego rodzaju określamy „małosolnymi”. W podstawowym przepisie do solanki wraz z ogórkami wkłada się ząbki czosnku i koper, jednak walory smakowe kiszonych ogórków można urozmaicić też innymi przyprawami, np. liśćmi laurowymi, ziarnami gorczycy czy kawałkami marchwi. Rzecz jasna nie każdy ma czas czy pod dostatkiem miejsca w kuchni, żeby samodzielnie zrobić takie kiszonki. Nie każdy posiada także spiżarnię lub piwnicę, w której może gromadzić przetwory w większych ilościach. Nie znaczy to jednakże, że trzeba odmówić sobie jedzenia kiszonych ogórków – zawsze możemy kupić je w markecie na wagę bądź w wygodnych opakowaniach, a więc w pojemnikach czy też w workach z folii, które bez przeszkód da się przechowywać w lodówce.
Jakie witaminy i składniki odżywcze znajdują się w kiszonych ogórkach?
Od stuleci znane jest przekonanie, że warzywa poddane fermentacji korzystnie oddziałują na nasz układ pokarmowy. Dzieje się tak, ponieważ wraz z kiszonkami konsumujemy pomocne bakterie, które redukują pH jelit oraz korzystnie wpływają na ich florę, wspierając w konsekwencji trawienie. Lecz na tym nie koniec! Kwaszone ogórki są niskokaloryczne (to zaledwie 12 kcal w 100 g), a zarazem zawierają m.in. witaminę E, D i C, witaminy z grupy B, jak również mnóstwo minerałów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to przykładowo magnez, wapń, żelazo, fosfor czy mangan. A co z zalewą po kiszonych ogórkach? Jeśli nie odpychają kwaskowate smaki, rekomendujemy nie wyrzucać jej po spożyciu kwaszonek, tylko ją wypić albo dodać do zupy ogórkowej, bowiem w czasie kwaszenia witaminy przedostają się częściowo do soku. Trzeba jednakże podkreślić, na kwaszonki muszą uważać osoby z nadciśnieniem – w kiszonkach znajduje się bowiem spora ilość soli.
Nasza lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]