Jak kreatywnie wykorzystać tablicę kredową w domu?

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 15, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to przedmiot stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i zdaje się, iż jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Historia tablic kredowych

Na początku trzeba zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych większość pamięta głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ wykonywano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od początku XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są wytwarzane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w obu kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, zatem sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest montować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są pomału wypierane przez białe tablice magnetyczne, których atutem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można użyć tablice kredowe w domu?

Tablice kredowe, szczególnie te o czarnym kolorze, to również bardzo dobry dodatek dekoracyjny w mieszkania. Rewelacyjnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite cytaty czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to koszt maksymalnie 4-9 złotych, a starczy na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z planem prac domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można też zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry.