Tkaniny wodoodporne wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Najbardziej potrzebne są rzecz jasna w backpackingu oraz wszelkich rodzajach sportu. Są bowiem wykorzystywane do wytwarzania odzieży wodoodpornej, a także namiotów czy tarpów, a te umożliwiają komfortowe noclegi. Należy jednak pamiętać, iż oddychające właściwości kurtek przeciwdeszczowych z biegiem lat się pogarszają, wskutek czego te nie gwarantują już takiej ochrony przed opadami. W takich przypadkach nie trzeba jednak kupować nowych kurtek – korzystając z odpowiednich środków bez problemów odzyskamy ich najważniejsze cechy. Po jakiego typu preparaty zatem sięgnąć, kiedy odzież przeciwdeszczowa wchłania wilgoć?
Co to jest impregnat do odzieży?
Impregnat do odzieży jego właściwości zawdzięcza specjalnie skomponowanym substancjom, których atomy wnikają głęboko w strukturę tkaniny. Ta dzięki temu odpycha drobiny wody, które nie wnikają do spodniej warstwy. Warto jednak nie zapominać, że choć impregnat do odzieży jest bardzo skuteczny, to nie gwarantuje stuprocentowej ochrony – po całym dniu spędzonym w dużych opadach może nie zablokować wilgoci. Zaimpregnowana powłoka jest hydrofobowa przez dany okres – dla najskuteczniejszych preparatów będzie to mniej więcej 5 prań.
W jaki sposób korzystać z impregnatu do odzieży?
Impregnat do odzieży może być używany do rozmaitych powierzchni – zarówno odzieży przeciwdeszczowej i namiotów, jak i foteli w samochodzie, kurtek skórzanych czy obuwia. Jego zaaplikowanie na pewno nie przysporzy większych trudności. Musimy jedynie spryskać dokładnie wyszorowaną powierzchnię, używając dostarczonego do preparatu przyrządu lub pistoletu do farb. Można też rozprowadzić środek w proporcji 2/3, a następnie zanurzyć w nim ubrania. Bez względu na to, jaką metodę wykorzystamy, na m2 materiału zużyjemy od trzydziestu do stu ml impregnatu.