Blenda fotograficzna – niezastąpiona w studio i w plenerze

Blenda fotograficzna to doskonałe wyjście dla różnych twórców szukających sposobu na wydajniejsze doświetlenie ich fotografii. Jej funkcjonowanie jest proste – zwyczajnie odbija promienie swoją membraną. Do robienia fotografii portretowych stosuje się w szczególności blendy o małej średnicy, natomiast kadry z odległości najczęściej są wykonywane za pomocą większej blendy. Poza wielkością, istotny jest też kolor ekranu, bo ten w dużej mierze rzutuje na atmosferę zdjęcia. Jakie kolory może mieć blenda fotograficzna? Jak dobrać odpowiedni model do danej sesji? Jak ustrzec się niespodzianek na dworze i w studiu?

Srebrna blenda fotograficzna

Srebrna blenda fotograficzna stosowana jest zazwyczaj w czasie sesji w studiu. Jej atutem okazuje się przede wszystkim to, że nie zniekształca barwy światła – dlatego jest stosowana w zestawie z oświetleniem. Dobrze wybrać srebrną blendę fotograficzną, jeżeli ważne będzie dla nas utrzymanie ciepłoty barw na fotografii. W innym wypadku lepszym wyjściem okaże się blenda fotograficzna innej barwy.

Blenda fotograficzna do sesji w plenerze

Złota blenda fotograficzna jest polecana zwłaszcza wówczas, kiedy istotne będzie dla nas ocieplenie barw na fotografii. Nierzadko stosuje się ją w czasie sesji w plenerze – zwłaszcza w bezchmurny dzień oraz do robienia zdjęć na polach. Złota blenda fotograficzna powoduje, że światło przypomina promienie słoneczne, a to korzystnie wpływa na atmosferę zdjęcia.

Specjalne blendy fotograficzne

Biała blenda fotograficzna jest wykorzystywana, jeśli chcemy uzyskać rozmyte światło. Poza tym świetnie sprawdza się do zasłaniania słońca – przez to stosuje się ją między innymi w czasie sesji odbywających się w słoneczne dni na plaży. Dobrze również napisać, że istnieją uniwersalne blendy fotograficzne z wymienianymi ekranami.