Lekarze są zdania, że porty naczyniowe to prawdziwy przełom w lecznictwie. Dzięki nim zniknęły dolegliwości pacjentów leczonych poprzez wstrzykiwanie medykamentów, a personel szpitala już nie tak często obserwuje niepożądane efekty wkłuć. Czym są porty naczyniowe i w jakich przypadkach warto je wybrać?
Przykłady wykorzystania portów naczyniowych
Bardzo często sięga po nie onkologia – aplikowane chorym leki mogą niszczyć ściany ich tętnic, a porty naczyniowe w dużej mierze redukują takie trudności. Często lekarze wybierają je także w leczeniu zaburzeń krzepnięcia krwi lub bólu przewlekłego – w tych sytuacjach potrzebne jest częste dokonywanie wkłuć – a te można zastąpić przyjaznymi dla chorego portami naczyniowymi.
Z portami naczyniowymi lepiej się żyje
Pacjenci, którym założono porty naczyniowe mają możliwość wygodnego funkcjonowania – w odróżnieniu od tradycyjnych wkłuć, nie są widoczne na zewnątrz i nie przedostają się przez nie ciała obce. Porty naczyniowe pozwalają również na wyeliminowanie bólu nasilającego się w związku z dożylną aplikacją wykazujących skutki niepożądane środków – dzięki nim substancja trafia od razu do żyły głównej.
Porty naczyniowe powinny być czyszczone
Pacjenci mający porty naczyniowe powinni pamiętać o ich regularnym przepłukiwaniu – nawet, kiedy port nie był w ostatnich miesiącach wykorzystywany. Do płukania portu używa się środków zawierających sole, leki przeciwzakrzepowe i substancje sterylizujące.