W jakich przypadkach powinno się usuwać polip jelita?

Polipy jelita to zmiany na błonie śluzowej uwypuklone do wewnątrz, które wyglądem często przywołują na myśl skojarzenia z balonikami. W w pewnych sytuacjach polipy pojawiają się i znikają samoistnie, w innych casusach przyjmują coraz większy rozmiar. Najczęściej są bezobjawowe przez długi czas. Często uświadamiamy sobie ich istnienie dopiero wtedy, gdy wywołają wycieki krwi z odbytu.

Kiedy polip jelita domaga się usunięcia?

Polipy zazwyczaj wykrywa się przypadkiem w trakcie badania radiologicznego. Polipy jelita cienkiego czy układu pokarmowego stanowią w większości przypadków nieznaczne zmiany, które nie niosą ryzyka większych komplikacji. Natomiast te umiejscowione w strefie jelita grubego, mają jednak skłonność do zmiany swojego charakteru, a co za tym idzie, przemienienia się w nowotwór. Ze wspomnianego powodu zwykle podejmuje się decyzję o ich usunięciu. Dowodzi to też, że odpowiednio częste wizyty u lekarza mogą oszczędzić wielu problemów w przyszłości.

Jak usuwa się polipa jelita?

Usunięcia polipa dokonuje się poprzez różne zabiegiRóżnorodność ta spowodowana jest rozmiarami występujących polipów. Nieznaczne zmiany możemy zlikwidować za pomocą kolonoskopii, te znacznej wielkości wywołują konieczność ingerencji chirurgicznej. Właściwie wykonany zabieg skutkuje całkowitym pozbyciem się polipa z organizmu chorego. Jako iż jednorazowe usunięcie nie zapobiega jednak powstawaniu następnych zmian na jelicie, poleca się systematyczne przystępowanie do kontroli poprzez wykonanie kolonoskopii, cyklicznie co dwa lata.