Nadnercza to typ parzystego narządu, zlokalizowanym na górnym biegunie nerek. Jeśli chodzi o budowę i pełnione funkcje, wydzielamy w nich dwie części – korę i rdzeń. Każda z nich ma przypisane inne funkcje. Kora nadnerczy jest odpowiedzialna za syntezę i produkcję hormonów sterydowych takich jak kortyzol czy aldosteron. Rdzeń steruje syntezą adrenaliny i noradrenaliny. Tak jak wszystkie inne narządy naszego ciała, również nadnercza są narażone na różnorakie dysfunkcje. Do najczęstszych schorzeń należą zespół Cushinga, różnego rodzaju gruczolaki, łagodny przerost nadnerczy oraz rzadko nowotwory.
Kiedy usunąć nadnercza?
Adrenalektomia, czyli inaczej laparoskopowe usunięcie nadnerczy jest wskazana przy rozwoju gruczolaka nadnerczy, który prowadzi do różnych zaburzeń, np.: do zespołu Cushinga, który polega na nadmiernym wydzielaniu hormonu – kortyzolu. Ta dysfunkcja objawia się m.in.: zaburzeniem miesiączkowania, wzrostem wagi, cukrzycą czy nadciśnieniem. Innym powodem do usunięcia nadnerczy jest guz chromochłonny, produkujący noradrenalinę i adrenalinę. Rzadko spotykaną przyczyną jest nowotwór nadnerczy.
Jak przebiega zabieg usunięcia nadnerczy?
Zabieg laparoskopii jest realizowania w znieczuleniu ogólnym. Chirurg robi nieduże nacięcia w jamie brzusznej lub wzdłuż pleców, następnie wprowadza przez nacięcia kamerę oraz specjalistyczne narzędzia laparoskopowe. W celu maksymalnej widoczności narządów, do jamy brzusznej wprowadza się gaz. Następnie, lekarz odnajduje żyłę i tętnicę nadnerczową, które mają być usunięte. Wcześniej jednak zostają podwiązane. Operacja polega na wprowadzeniu do brzucha albo w boczną część pleców przyrządów laparoskopowych i kamery. Odbywa się to dzięki niewielkim nacięciom. Kamera wprowadzona przez nacięcia daje dobrą widoczność wnętrza. Dzięki niej, lekarz widzi wszystko na ekranie monitora. Pozostałe narzędzia służą do tego aby złapać dokładnie nadnercza i je bezpiecznie usunąć. Najczęściej usuwa się cały gruczoł nadnercza.
Niewątpliwie, dużą zaletą laparoskopowej operacji nadnerczy jest zmniejszenie bólu oraz dyskomfortu pooperacyjnego. Istotne jest także to, że, pacjent krócej odbywa wizytę w szpitalu i szybciej dochodzi do zdrowia.