Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Na www.scmkrakow.pl uzyskasz więcej informacji o urologu w Krakowie.

Spotkanie z urologiem wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie intymne, co sprawia, że osoby, które odnotowały u siebie pewne symptomy choroby, częstokroć odwlekają o wiele tygodni badanie u urologa. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do badania przez urologa?

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać mnóstwo różnorodnych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na jakie wobec tego objawy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza wszelakie zmiany powiązane z moczem, a więc pojawienie się w nim ropy albo krwi, jego ciemne zabarwienie bądź spienienie, ale także przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy są też mniej oczywiste, przykładowo spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból podbrzusza lub pleców. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym panowie powinni umówić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), utrzymaniem erekcji czy gdy zauważą zmiany na prąciu bądź jądrach. Warto przy okazji zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci przychodzą do poradni urologa?

Pacjenci przeważnie przychodzą do gabinetu urologa w celu otrzymania porady odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), a także leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, jak np. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]