Mimo że zwykle utożsamiany bywa z operacjami, praca chirurga nie ogranicza się wyłącznie do nich. Lekarze tej specjalizacji parają się bowiem też diagnostyką wielu schorzeń przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego oraz brzucha, gruczołu sutkowego lub szyi. Oprócz tego warto nadmienić, iż powstały specjalizacje w ramach chirurgii, powiązane z konkretnym rejonem ciała – między innymi chirurgia naczyniowa lub neurochirurgia. Kiedy więc zgłosić się do chirurga? Jakiego lekarza wybrać w danej chorobie?
Chirurg ogólny – co leczy?
Chirurg ogólny skupia się zwłaszcza na schorzeniach brzucha – układu trawiennego i dróg moczowych. Do jego obowiązków zaliczają się też tego typu operacje jak spajanie kończyn, usuwanie organów lub otwarcie czaszki. Do chirurga ogólnego należy udać się również, kiedy podejrzewamy raka – to właśnie ten specjalista odpowiedzialny jest za rozpoznanie takich schorzeń. Do jego obowiązków należy też opieka nad chorym po przeprowadzonych zabiegach.
Zadania dla chirurga
Jak przed momentem wspomnieliśmy, stworzone zostały także specjalizacje dla chirurgów. Do najpopularniejszych zaliczają na przykład chirurgia naczyniowa, koncentrująca się na terapii systemu żył i tętnic i kardiochirurgia, która zajmuje się pacjentami z chorym sercem. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – zabiegi najmłodszych pacjentów ma prawo przeprowadzić jedynie ten specjalista. Należy wspomnieć poza tym chirurgię estetyczną, szczękową oraz proktologię skupiającą się na ostatnim odcinku układu trawiennego.