Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych schorzeń, lecz mimo tego potrafią okazać się bardzo dokuczliwe. Określa się tak zatory w naczyniach krwionośnych, w wyniku których te rosną i są zauważalne. Co ważne, żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym – zlekceważone mogą bowiem generować powikłania, zaś ich pojawienie się źle wpływa na samopoczucie chorego. Najczęściej pojawiają się na łydkach i udach, chociaż potrafią wystąpić także w przełyku czy odbycie – wówczas mówimy o hemoroidach. Warto poza tym zaznaczyć, iż żylaki czasem są symptomem niebezpiecznych chorób. Jak więc leczyć żylaki? Czemu się pojawiają?
Żylaki – przyczyny
Żylaki występują w szczególności u kobiet. Niekiedy są skutkiem połogu oraz sporego obciążenia, a oprócz tego występują także w wyniku regularnego stania. Z tego względu zagrożeni nimi są pacjenci działający w takich zawodach jak kelnerstwo, w sklepie czy chirurdzy. Przyczyną występowania żylaków potrafi okazać się też zakładanie obcisłych spodni oraz siedzący tryb życia. Ryzyko ich wystąpienia łatwo zminimalizować często spacerując oraz ćwicząc.
Termoablacja w leczeniu żylaków
W razie żylaków bardzo ważne okazuje się szybkie rozpoczęcie terapii. Nie powinniśmy działać samodzielnie – słuszniej zrobimy, zgłaszając się do doświadczonego lekarza naczyniowego. Najpewniej zastosuje on jedną z nowoczesnych metod – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na włożeniu do wewnątrz naczynia igły i stymulacji jej prądem czy falami akustycznymi.