Rodzaje alergii – która z nich Ci dokucza?

rodzaje alergii

Wiele związków może powodować uczulenia. Co ważne, alergicy często nie wiedzą, iż muszą uważać na dane substancje – udają się do specjalisty dopiero wtedy, gdy zauważają początkowe symptomy uczulenia. I mimo że świadomość na temat alergii jest w dziś coraz szersza, warto napisać kilka słów o ich typach i związkach, które je powodują. Zwłaszcza, że sporo z nich stosujemy na co dzień, a dla uczulonych zjedzenie także niewielkich ich dawek może stać się przyczyną ciężkich powikłań, a niekiedy nawet zgonu.

Rodzaje alergii – jak zdiagnozować?

Najczęściej odnotowuje się alergie żołądkowe. Takie rodzaje alergii pojawiają się po zjedzeniu pokarmów zawierających substancje uczulające – są to pszenica, ryby oraz orzechy. Uczulenia kontaktowe wywoływane są zaś przez kontakt z danymi pierwiastkami – na przykład chromem lub lateksem. Często przyczyną uczulenia są poza tym pyłki traw i futro czworonogów – alergia daje wtedy o sobie znać pieczeniem oczu, nieżytem nosa oraz bólem zatok.

Rodzaje alergii a leczenie

Niezależnie od tego, jakie rodzaje alergii nas dotykają, po zaobserwowaniu pierwszych symptomów musimy bezzwłocznie iść do lekarza. Po zdiagnozowaniu uczulenia warto też dowiedzieć się jak unikać alergenów i czym zastąpić groźne dla nas substancje. Przydatne wówczas okażą się wiadomości uzyskane w serwisach medycznych skierowanych do pacjentów uczulonych – łatwo tak wykorzystać wiedzę osób długo walczących z tą chorobą.

Portal MojeAlergie.pl