Nowotwór jelita należy do najgroźniejszych chorób onkologicznych. Wśród najważniejszych powodów zachorowań wymienia się dziedziczenie, złe nawyki żywieniowe, uzależnienie od papierosów oraz niedobór ruchu. Daje o sobie znać zwłaszcza u ludzi w starszym wieku, jednak coraz częściej diagnozuje się go również u młodszych chorych. Jak go rozpoznać? Jak odbywa się leczenie raka jelita?
Co świadczy o tym, że należy zacząć leczenie raka jelita?
Objawy nowotworu jelita to między innymi krew wydobywająca się podczas wypróżnień, zbyt duża ilość gazów w jelitach oraz brak apetytu. Objawami tego schorzenia mogą być również gwałtowna utrata masy ciała, gorączka i zmiana cyklu wypróżnień. Całkowicie miarodajna jest tylko kolonoskopia i biopsja.
Farmaceutyczne leczenie raka jelita
Farmaceutyczne leczenie jest wybierane zazwyczaj w terminalnej fazie choroby. Techniki tego rodzaju stosowane są aby przedłużyć życie pacjenta oraz zminimalizować związane z rakiem dolegliwości. Warto wiedzieć, że leczenie raka jelita środkami chemicznymi może być dla pacjenta dość ciężkie.
Leczenie raka jelita promieniowaniem
Gdy chodzi o leczenie raka jelita, leczenie promieniowaniem to najchętniej wybierana metoda. We wczesnym stadium schorzenia daje duże szanse na wyjście z choroby, a także efektywnie przeciwdziała przerzutom. Podczas curieterapii dodatkowo wykorzystywane są właściwie dobrane medykamenty.
Leczenie raka jelita poprzez usunięcie guza
Operacyjne leczenie raka jelita rozpoczęte w początkowym stadium rokuje dość pomyślnie. Polega na wycięciu zmian wraz z otaczającą je tkanką. Jeśli nie pojawiły się jeszcze przerzuty, chory zazwyczaj po operacji prędko odzyskuje sprawność.