Przepuklina. Czym jest? Jak leczyć?

Przepuklina jest jednym z najgroźniejszych dolegliwości. Pomimo tego nierzadko lekceważymy jej pierwsze objawy, pozwalając na jej dalszy rozwój. To z kolei może skutkować groźnymi powikłaniami, w niektórych sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to wydostanie się tkanek na zewnątrz, wskutek czego rośnie ryzyko wystąpienia poważnych infekcji. Zwykle pojawia się w pachwinie, chociaż może powstawać także w jamie brzusznej oraz klatce piersiowej. W przypadku jej zauważenia musimy bezzwłocznie wybrać się do lekarza, który zastosuje odpowiednie, skuteczne leczenie.

Przepuklina – czemu powstaje?

Przepuklina najczęściej okazuje się skutkiem za dużego przeciążenia – powstaje na przykład przy dźwiganiu masywnych przedmiotów. Często jednak przyczyny jej wystąpienia są zupełnie odmienne – może to być za niski poziom kolagenu, wskutek czego osłabione są błony podtrzymujące organy wewnętrzne. Ryzyko wystąpienia przepukliny zwiększa się z biegiem lat i szczególnie zagrożeni będą starsi pacjenci, ale często notuje się ją też u maluchów – szczególnie niemowląt.

Przepuklina – jak postępować?

Leczenie przepukliny musi zostać podjęte bezzwłocznie i być nadzorowane przez doświadczonego lekarza. Dzisiejsze techniki są o wiele skuteczniejsze od sposobów wykorzystywanych przed laty i eliminują objawy niepożądane. Miast zszywać błony pacjenta, w okolicy przerwania wkłada się odpowiednie siatki, a te umożliwiają zmniejszenie napięcia i tym samym zażegnanie niebezpieczeństwa ponownego wystąpienia przepukliny.