Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Jesienne wahania temperatur sprzyjają spadkowi odporności. Zazwyczaj dopadają nas kaszel, katar oraz podrażnione gardło. Aby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku porad, które pomagają chronić się przed przeziębieniem. Opisujemy niektóre z nich.

Podwyższenie temperatury ciała

Wirusy atakują nasz organizm na ogół wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o około 2 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej kąpieli czy napoju. Do herbaty można dodać sok z pomarańczy albo cytryny, które mają w sobie sporą dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też bogaty w przeciwzapalne substancje imbir oraz odrobina cynamonu. Aby poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, dodajmy do niej parę kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego lub pichtowego, co w dodatku wpłynie korzystnie na oczyszczenie nosa.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Cebula i czosnek także są źródłem witamin. Na ich bazie przygotowuje się tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych metod walki z chorobami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop należy pić co parę godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu wystarczy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną miksturę również należy pić kilka razy w ciągu dnia.

Jak powstrzymać drapanie w gardle?

Gdy odczuwamy uczucie drapania w gardle, wskazane jest wypróbować mieszankę mleka, masła i miodu. Wyśmienicie zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju powinno się uważać, by mleko nie było wrzące, gdyż zniweluje to dobroczynne oddziaływanie masła oraz miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się też picie szałwii w postaci herbaty oraz płukanie gardła wodą z solą.

Dlaczego powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednakże, iż jeżeli symptomy nasilają się to trzeba skorzystać z pomocy internisty.