Tarczyca zalicza się do podstawowych narządów wydzielających zasadnicze dla zdrowia człowieka hormony. Odpowiada za tempo spalania kalorii, funkcjonowanie układu krwionośnego, nerwowego, prawidłową aktywność mózgu. Należy zauważyć, że w dzisiejszych czasach wskaźniki zachorowalności na różnorodne zwyrodnienia tego narządu są zatrważające.
Usunięcie tarczycy grozi co 3 Polakowi
Coraz większa liczba Polek cierpi na zwyrodnienia tarczycy. Najbardziej rozpowszechnione bolączki to niedoczynność, Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa. Podatność na te schorzenia jest zdecydowanie częstsza u młodych pań, u których zdarzają się niejednokrotnie także rakotwórcze zmiany tym narządzie. Wtedy nieodzowna jest operacja tarczycy, aby nie dopuścić do lawinowego postępu dolegliwości. Musimy pamiętać, że przeważnie podobne zabiegi kończą się usunięciem tarczycy, co oznacza zażywanie sztucznych hormonów codziennie rano przed posiłkiem.
Zabezpiecz się przed operacją tarczycy – metody badania dolegliwości tego narządu
Najistotniejszym badaniem jakie wymagane jest do rozpoznania dolegliwości tarczycy jest sprawdzenie wielkości TSH we krwi. Testy tego typu ma prawo przeprowadzić nawet lekarz rodzinny. W razie oznaczenia stężenia TSH podwyższonego powyżej 3,5 – niezbędna jest konsultacja endokrynologiczna. Lekarz każe w takim wypadku pójść na badania ultrasonograficzne tarczycy, których celem jest zweryfikowanie nieprawidłowości narządu, a także jego kształtu.
Kiedy operacja tarczycy staje się nieodzowna
Jeśli test wykaże niepożądane stany zapalne – operacja tarczycy będzie nieuchronna. W razie stwierdzenia zmian kancerogennych endokrynolog może postanowić o usunięciu tarczycy (całego organu, pojedynczej części bądź płatu ze środkową częścią). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a zaraz po nim pacjentowi doradza się nie wykonywać ciężkich prac przez około 2-3 tygodni. W zapobieganiu chorobom tarczycy kluczowa jest prawidłowa dieta, bogata w jod i inne cenne składniki.