Protezowanie umożliwia rozszerzenie dróg żółciowych tak w łagodnych chorobach, jak i u pacjentów zmagających się z rakiem. W ostatnim razie może być przeprowadzone jako element leczenia paliatywnego albo wstęp do bardziej inwazyjnych zabiegów. Jak może polepszyć się stan pacjentów poddanych leczeniu opisywanych metodą? Czemu medycy tak chętnie ją stosują?
Na czym polega protezowanie?
Warto zauważyć, że nie wszyscy chorzy mogą być poddani protezowaniu kanałów żółciowych. Operacja przeprowadzana jest bowiem w pełnym znieczuleniu, a w przypadku nawet najmniejszych utrudnień, anestezjolog musi odmówić przeprowadzenia protezowania.
Przykłady użycia protezowania
Lekarze stawiają na protezowanie, kiedy u pacjenta z rozmaitych przyczyn stwierdzono zwężenie przewodów żółciowych. Podobne schorzenia bywają objawem tak mniej niebezpiecznych schorzeń, jak i nowotworów.
Co daje protezowanie?
Udrożnienie kanałów żółciowych daje szansę uniknąć kilku groźnych komplikacji – dzięki niemu zmniejsza się ryzyko pojawienia się żółtaczki. Protezowanie bywa również bezpieczniejszą odmianą od znacznie cięższego leczenia operacyjnego.
Komplikacje po protezowaniu
Chorzy nie otrzymują niestety pełnej pewności co do tego, że protezowanie zakończy się powodzeniem – dlatego warto uważać na możliwe powikłania. Jako najpopularniejsze trudności specjaliści wymieniają poważne schorzenia kanałów żółciowych, a jego oznakami są mrowienie oraz zwiększona temperatura. Czasem dochodzi także do krwawienia z jelit.