Objawy i metody korekty stożka rogówki

Jeżeli jesteś zainteresowany Cross Linking, koniecznie skieruj się tu.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to schorzenie, które niesłychanie utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną kolejnych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednak zaradzić tym problemom. Jak zatem powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach współistnieje z innymi wadami oczu

Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, jest jednakże słabo ukrwiona. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje też widzenie podwójne. Keratoconus często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście dzisiaj osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie choroba jest prostowana przy pomocy soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później jednakże konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – możliwe procedury

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pomocą rozmaitych technik. Obecnie najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Znakomite efekty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie miopii czy też astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie wyeliminuje wadę wzroku.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]