Sprawdź więcej informacji o bólu pleców w odcinku lędźwiowym na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym pomału zaczyna być normalnością dla znacznego odsetka populacji. Obecnie nie jest to już niedyspozycja, której doświadczają wyłącznie ludzie w starszym wieku. Nikła aktywność fizyczna połączona z pracą biurową skutkuje tym, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsi ludzie.
Geneza bólu pleców
Ból kręgosłupa może wynikać z szeregu przyczyn. Jego pojawienie się przykładowo w odcinku piersiowym częstokroć związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może również dawać pierwsze sygnały o powstawaniu chorób organów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, toteż jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego, jak również ból na wysokości łopatek notorycznie jest wynikiem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł bądź mięśni przykręgosłupowych), wynikającego na ogół z przestawiania obiektów o znacznej masie czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest ignorowany, bo ustępuje po odpoczynku, niemniej jednak może on być symptomem początków dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Oczywiście ból kręgosłupa bywa również następstwem różnorodnych stanów zapalnych lub urazów nierzadko tak znikomych, że wracamy do nich myślą dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.
Jak przeciwdziałać bólowi kręgosłupa?
Bólu pleców nie można lekceważyć i należy jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie orientacyjnie określić typ oraz źródło bólu, po czym odeśle do stosownego specjalisty, który ustali najlepszą formę terapii. Nie można jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup wypada troszczyć się od wczesnego wieku, również jeśli nie mamy z nim jeszcze problemów. Dlatego lekarze rekomendują utrzymanie właściwej wagi, pamiętanie o dobrej postawie, np. w czasie pracy przy biurku, a także codzienną aktywność fizyczną. Spięte mięśnie karku i pleców można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe oraz stymuluje krążenie limfy i krwi.
Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]