Rodzice chcą dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, dlatego dobrze jest zacząć wspieranie rozwoju malucha możliwie jak najwcześniej. Świetnie do tego celu nadaje się pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla dzieci staje się z roku na rok popularniejsza. Ale czy przynosi to jakieś pożytki? Od kiedy można z maluchem rozpocząć zajęcia na basenie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Nauka pływania dla niemowląt – jakie korzyści daje maluchom?
Naukę pływania dla niemowląt, która teraz dostępna jest w większości wielkich miejscowości takich, jak Kraków, Warszawa czy Łódź, można rozpocząć się już w trzecim miesiącu życia pociechy. Warunkiem jest jednak uprzednie zasięgnięcie porady pediatry, który musi stwierdzić, czy w przypadku naszego dziecka nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale też wspieranie jego właściwego rozwoju. Zajęcia na basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia i układ oddechowy, rozbudowują też układ mięśniowy oraz uczą maluchy świadomości swojego ciała. Skutecznie odciążają również układ szkieletowy, co później ma duże znaczenie przy nauce raczkowania i chodzenia. Dodatkowo nauka pływania rozwija celowość ruchów oraz spostrzegawczość, gdyż w trakcie zajęć animowane są rozmaite gry, które mają dobry wpływ na koordynację oko-ręka. Może to być na przykład chwytanie piłki , która unosi się na wodzie. Zajęcia odbywające się w grupie równolatków korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny oraz społeczny pociechy. Natomiast aktywna zabawa z rodzicami zapewnia poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia więź emocjonalną i buduje zaufanie.
Nauka pływania dla niemowląt – potrzebny doświadczony instruktor
Nauka pływania dla dzieci będzie na pewno efektywna i bezpieczne tylko wówczas, gdy będzie odbywała się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Niezbędne jest zdobycie przez nich stosownych certyfikatów w zakresie prowadzenia ćwiczeń ruchowych w wodzie z dziećmi.