Leczenie raka piersi – to jest możliwe!

Rak piersi jest nowotworem, na którego według ostatnich badań zachoruje w ciągu najbliższych lat co 14-ta kobieta z obecnie żyjących w Polsce. Co 4 z kobiet, które w ciągu swojego życia zachorują na raka, zostanie powiadomiona o tym, że ma raka piersi. Pomimo faktu, iż w świadomości wielu ludzi jest to choroba uznawana za nieuleczalną, wykryta w odpowiednim momencie nie wyklucza szansy na kompletne wyleczenie.

Wczesna diagnoza nowotworu – pierwszy krok do wyleczenia raka piersi

Najprostszym badaniem, jakie należy wykonywać, aby jak najwcześniej wykryć raka, jest regularne badanie piersi, o którym powinna pamiętać każda dojrzała kobieta. Należy wspomnieć, iż aby guz urósł do wielkości 2 centymetrów, musi on rozrastać się przez okres mniej więcej 8 lat. W momencie wykrycia niepokojących zmian piersi, niezwłocznie należy umówić się na wizytę u lekarza, który najprawdopodobniej zaleci badanie histopatologiczne. Dopiero szczegółowo analizując jego wynik można uzyskać jednoznaczną diagnozę i wybrać odpowiedni sposób leczenia.

Metody leczenia raka piersi

Obecnie w trakcie kuracji zwalczającej nowotworu piersi najczęściej stosuje się wszystkie dostępne sposoby razem. Do podstawowych należy leczenie chirurgiczne, w którego skład wchodzą na przykład amputacje, oraz operacje zachowawcze. Dodatkowo stosuje się również leczenie uzupełniające, składające się z takich zabiegów jak radioterapia, chemioterapia lub też hormonoterapia.