Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś natomiast, wykorzystując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – efektywne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, iż leczenie będzie w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, gdy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki czemu stomatolog może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii zęba. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie narzędzi. Jakich?
Czym wykonuje się leczenie kanałowe?
Oprócz narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, ograniczając prawie całkowicie ryzyko różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie wizyty oraz poprawienie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe a kasa chorych
Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie zawsze będzie ono refundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi akcesoriami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w sieci.