Różnica między kontrolowanym piciem alkoholu, a bardzo okazuje się bardzo płynna. Nawet, jeśli twój bliski sądzi, że nie ma problemu, w opinii lekarza jest już alkoholikiem. Jak więc rozpoznać alkoholizm i jakie kroki podjąć, żeby uratować niestroniącego od procentów bliskiego?
Alkoholizm to regularne picie
Dla zdiagnozowania nałogu alkoholowego nie liczy się ilość spożywanego alkoholu. Znacznie istotniejsza może okazać się zaś częstotliwość picia – jeśli zdarza się to w takich samych odstępach, odbierz to jako ważne ostrzeżenie.
Fazy alkoholizmu
Alkoholizm zaczyna się niepozornie – uzależniony zauważa, że alkohol pomaga oddalić się od kłopotów, a jego tolerancja zaczyna rosnąć. Drugą fazę zdiagnozujesz, gdy chory będzie zapominał, co robił pod wpływem. Trzecia i czwarta faza oznaczają brak kontroli nad piciem i notoryczne upijanie się.
Czy to alkoholizm?
Sygnały mówiące, że to już alkoholizm są widoczne z zewnątrz i wewnątrz. Reaguj gdy dostrzeżesz, że ktoś z twojej rodziny nie wykazuje już zainteresowania swoimi pasjami albo za wszelką cenę szuka sposobności do sięgnięcia po kieliszek. Twoją uwagę powinny również zwrócić blada twarz, drgawki oraz zaburzenia łaknienia.
Jakimi metodami pokonać alkoholizm?
Oczekiwane rezultaty przyniesie terapia w gronie innych alkoholików. Dobrym rozwiązaniem może być również przypisanie właściwych medykamentów, chociaż na sukces ma wpływ przede wszystkim wola chorego. Alkoholizm jest nieuleczalną chorobą – ze względu na to warto uświadomić sobie, jak istotne jest to, by już nigdy nie sięgnął po alkohol.