Blizny pourazowe oraz rozstępy to znamiona, których niekiedy nie da się ukryć. Nierzadko są powodem braku pewności siebie, co może mieć silny wpływ na nasze samopoczucie. Do ich redukcji w medycynie XXI w. korzysta z lasera frakcyjnego, dzięki któremu można wygładzić i odnowić skórę.
Usuwanie melasmy oraz pozostałe zabiegi laserem frakcyjnym
W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest wykorzystywany w bardzo dużym zakresie, m.in. do redukcji przebarwień skórnych i blizn pourazowych, redukcji wiotkości skóry czy korekcji opadających powiek. Terapii takim laserem można więc poddać wiele części ciała: twarz, szyję i dekolt, ramiona, a także plecy. Wypada niemniej jednak zaakcentować, iż istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u kobiet w ciąży czy osób, u których rozpoznano raka skóry. Należy mieć także realistyczne oczekiwania w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie blizny i rozstępy uda się w pełni usunąć, tak samo jest z wygładzaniem zmarszczek. Pacjent musi być też świadomy, iż o ile usuwanie blizn oraz rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe skutki, o tyle lifting laserowy na wiele miesięcy odmładza skórę, jednak nie zatrzyma naturalnego procesu starzenia.
Ile zabiegów laserem frakcyjnym jest niezbędne?
Podczas zabiegu promień lasera frakcyjnego tworzy tysiące niezauważalnych gołym okiem punkcji, w następstwie czego odparowuje wilgoć w skórze. Zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak w jego trakcie pacjent wciąż może czuć pieczenie skóry. Zastosowanie lasera pobudza wytwarzanie kolagenu w skórze, co w efekcie ją wyrównuje, odmładza i ujędrnia. Rezultaty daje się zobaczyć już po pierwszym zabiegu, jednakże w większości przypadku do wyraźnej likwidacji zmarszczek i rozstępów potrzebna jest repetycja terapii jeszcze 2-4 razy z zachowaniem kilkutygodniowych interwałów niezbędnych do wygojenia się skóry, ponieważ czas odbudowy tkanki po zabiegu laserem trwa 9-13 dni. Bezpośrednio po zabiegu powinno się w odpowiedni sposób dbać o skórę, a o wszelkich wytycznych poinformuje pacjenta lekarz specjalista.