Wizyty domowe to dla dużej ilości chorych szansa na normalne funkcjonowanie. Doktorzy przyjeżdżają do pacjentów, którzy potrzebują pomocy i nie mają możliwości przybyć do placówki medycznej. Przyjrzyjmy się więc jakie choroby można zdiagnozować podczas wizyty domowej i jakie świadczenia się wówczas przeprowadza.
Wizyty domowe – lekarze rodzinni
Lekarze ogólni, pediatrzy – oni najczęściej wykonują wizyty rodzinne. O potrzebie wizyty domowej decyduje głównie kondycja chorego – zazwyczaj są to obłożnie chorzy, dla których wizyta w przychodni byłaby niemożliwa. Poza przychodnią można rozpoznać bardzo wiele niebezpiecznych schorzeń, na przykład tachykardię, nieprawidłowości neurologiczne oraz problemy wieku starczego. Wymianą opatrunków i monitorowaniem stanu zdrowia zajmują się wykwalifikowane pielęgniarki, które też odwiedzają pacjentów. Wizyty domowe to także usługa dla pacjentów z problemami z układem immunologicznym, którzy nie chcą ryzykować wizytą w szpitalu pełnym drobnoustrojów.
Wizyty domowe – skomplikowane badania
W czasie wizyty domowej można przeprowadzić różnego rodzaju zabiegi. Od kluczowych jak np. zmierzenie temperatury, weryfikacji odruchów, aż do mocno wymagających. Lekarz może nawet dokonać wymiany cewników Foleya z pęcherza moczowego, przeprowadzić badanie otoskopowe, zrobić lewatywę oraz przeprowadzić pomiar glukozy we krwi. Co więcej internista może wypełnić zaświadczenie o opiece nad dzieckiem. Wizyty domowe to usługi kompleksowe, które wymiernie poprawiają stan zdrowia osób starszych. Pamiętajmy, żeby przed wizytą przygotować dokumenty o stanie zdrowia, tj. odpisy ze szpitala czy prześwietlenia, bo pozwoli to na bezproblemowe ustalenie choroby i zastosowanie efektywnego leczenia. Niektóre badania wymagają wykorzystania profesjonalnego sprzętu medycznego, dlatego przed wizytą należy też powiadomić internistę o chorobach serca.