Choć problem głodu jest obecnie w znacznym stopniu wyeliminowany, duża liczba ludzi walczy nadal z niedożywieniem. Najczęściej okazuje się ono wynikiem rozmaitych schorzeń, na przykład anoreksji albo nowotworów. Niedożywienie objawia się nie tylko spadkiem masy ciała, ale także obniżeniem sprawności systemu immunologicznego, kłopotami z koncentracją i depresją. Jak z nim walczyć? Oczekiwane efekty daje najczęściej właściwie skomponowana dieta, choć niekiedy potrzebne będzie leczenie niedożywienia wykorzystujące żywienie dożylne.
Leczenie niedożywienia – co ma szczególne znaczenie?
W leczeniu niedożywienia najistotniejsza jest właściwa dieta. Powinna ona obejmować tak przyjmowanie odpowiednich ilości pożywienia, jak i ich właściwe rozplanowanie. Dietetycy nie rekomendują spożywania zbyt dużych dań – korzystniej zaś spożywać mniej, lecz częściej, bo przez to organizm będzie mógł całkowicie je przetrawić. Rekomendowane jest także spożywanie potraw lekkich – system pokarmowy przy niedożywieniu nie jest bowiem zbyt wydajny.
Leczenie niedożywienia – podejmij je bezzwłocznie
Leczenie niedożywienia musimy podjąć kiedy tylko stwierdzimy początkowe jego objawy. Zbyt późno podjęte leczenie niedożywienia skutkuje niestety najróżniejszymi dokuczliwymi schorzeniami, wśród których trzeba wymienić na przykład niedokrwistość, łamliwość kości czy zwolnione gojenie się skaleczeń. W ekstremalnych sytuacjach niedożywienie może nawet skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub zgonem – nie należy zatem lekceważyć jego objawów.
Recomed