Jak nie bać się wizyty u stomatologa

Ekspertem, o którym nie wspominamy z dużym entuzjazmem, jest stomatolog. Większość pacjentów obawia się bólu związanego z borowaniem, leczeniem endodontycznym, ekstrakcją zębów czy skalingiem kamienia nazębnego. Żeby ustrzec się nieprzyjemnych zabiegów na fotelu stomatologicznym, należy przecież tylko odpowiednio troszczyć się o czystość zębów.

Stomatolog – profesja obecna od dawnych czasów

Warto zauważyć, że stomatolog to zawód, który funkcjonuje od starożytności, kiedy to zaczęto wykonywać pierwsze ekstrakcje zębów. Współcześnie stomatolodzy mają ewidentnie bardziej komfortowe metody, które dają szansę uniknąć przeszywającego bólu i radować się nieskazitelnym uzębieniem. Żeby prawidłowo przeprowadzać wszystkie czynności, stomatolog musi wykonać specjalistyczne kursy, a także powinien odznaczać się umiejętnością wysłuchania pacjenta. Niestety niewielka część osób dysponuje umiejętnościami do wykonywania tego nad wyraz trudnego zawodu.

W jaki sposób przekonać się do odwiedzin u stomatologa?

Stomatolog stanie się chętnie odwiedzanym specjalistą, jeśli zaczniemy wykonywać systematyczne czynności ochronne jamy ustnej. Starajmy się myć jamę ustną po jedzeniu i piciu, przynajmniej 2 razy na dzień. Nie bagatelizujmy dopasowanych do naszych dziąseł szczoteczek. Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę zasilaną na baterie, z tego względu, że dokładniej eliminuje szkodliwe minerały niż te manualne. Używajmy również irygatorów specjalistycznych i płukanek do czyszczenia jamy ustnej. Nie bagatelizujmy zalecenia, żeby już od najmłodszych lat uczyć pociechy odpowiedniej profilaktyki – w takiej sytuacji unikną problemów z zębami i nie będą obawiały się udać do stomatologa. Przygodę ze szczoteczką należy zapoczątkować od 1 roku życia. Żeby szkrab zaaklimatyzował się w gabinecie warto umówić go do stomatologa. Wstępna wizyta w gabinecie dentystycznym powinna bazować tylko na pogadance z doktorem. Stomatolog powinien zaprezentować maluchowi miejsce zabiegowe oraz instrumenty wykorzystywane do zabiegów.