Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębów. Sprawdzą się zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i gdy brak nam jednego zęba. Ich największymi zaletami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy wraz z ceramiczną koronąwygląda identycznie, jak naturalny ząb. Przed ich zakładaniem nie ma wymogu szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli założenie pełnej protezy lub mostu. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ten zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębów – etapy terapii

proces wszczepienia implantów zębów rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Równie ważne jest też odpowiednie nastawienie i poradzenie sobie z nerwami. W następnej kolejności dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. Pozwala to na dotarcie do kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niesłychanie skomplikowany etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i wprawą. Precyzja ważna jest również przy wszczepieniu implantu zęba w kość. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a lęk przed odczuciem bólu

Myśl o założeniu implantu stomatologicznego budzi u wielu pacjentów przerażenie związane z ewentualnym przenikliwym bólem doświadczanym w czasie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Na szczęście niepokój ten jest całkowicie nieuzasadniony. Obecnie implantologia dysponuje niesłychanie efektywnymi środkami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo podatni na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkowicie wyeliminuje możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.