Zdiagnozowanie chorób jelita cienkiego powodowało kiedyś znaczne problemy. Skuteczną techniką była tylko enteroskopia podczas zabiegu, która niestety wykazywała wiele wad. Dlatego bardzo ważnym odkryciem było wynalezienie nowej metody diagnozowania i kuracji schorzeń tego fragmentu przewodu trawiennego – enteroskopii dwubalonowej. Jej twórcą był Hironori Yamamoto, który pierwszy raz użył jej na początku XX stulecia. Dlaczego okazało się to tak ważne? Jak wygląda taki zabieg? Kiedy enteroskopia będzie przydatna?
Czym jest jest enteroskopia?
Zastosowanie śródoperacyjnej enteroskopii w badaniu chorób jelita cienkiego było źródłem poważnych trudności – ten narząd często bowiem się zapętla. Enteroskopia dwubalonowa likwiduje ten problem, gdyż instrument posiada dwa balony, dzięki czemu lekarz może przebadać wszystkie miejsca. Instrument jest wkładany do organizmu pacjenta przez jamę ustną, więc niepotrzebne jest cięcie. Wykorzystuje się zaś znieczulenie ogólne, jedynie w pojedynczych sytuacjach zastępując je sedacją.
Atuty enteroskopii
W odróżnieniu od enteroskopii śródoperacyjnej, opisywana metoda okazuje się absolutnie bezpieczna. Z uwagi na to, iż umożliwia uzyskanie obrazu układu systemu w czasie rzeczywistym oraz wzięcie próbki śluzówki jelita, jest naprawdę pomocna w rozpoznawaniu rozmaitych chorób. Jest stosowana w diagnozowaniu krwotoków z układu pokarmowego, polipowatości oraz podczas leczenia miejscowego.