Dietetyk – charakterystyka pracy

Zawód dietetyka obejmuje układanie jadłospisów dla osób z specyficznym zapotrzebowaniem na energię, w taki sposób, aby zapewnić im otrzymanie wszystkich składników odżywczych niezbędnych podczas ich rytmu życia. Wykorzystując swoje doświadczenie, z łatwością zaplanuje on indywidualną dietę dla każdego.

W jakich przypadkach można rozpocząć współpracę z dietetykiem?

Do dietetyka powinniśmy udać się, w momencie gdy próbujemy zmodyfikować swoją wagę ciała, upewnić się, że odżywiamy się stosownie do sposobu życia, a także, gdy redukujemy lub zwiększamy naszą aktywność ruchową, co powoduje zmniejszenie lub zwiększenie potrzebnej liczby energii. Spotkanie z dietetykiem wskazane jest także dla osób z niektórymi schorzeniami – pomoże on ułożyć plan żywienia niezawierający produktów, które mogłyby powodować większy uszczerbek dla zdrowia.

Z jakiego powodu współpraca z dietetykiem ma takie znaczenie?

Z zastraszającą częstotliwością zdarzają się sytuacje, w których osoba próbująca sama kontrolować swój jadłospis – między innymi przy prowadzeniu domowego odchudzania – wywołuje zagrożenie dla swojego zdrowia. Niebezpieczeństwo to jest spowodowane ciężkimi konsekwencjami, wynikłymi przede wszystkim z braku odpowiednich wartości odżywczych w organizmie. Wiele dziewcząt szuka diet w sieci, m. in. na amatorskich forach, gdzie jednak trudno dopatrzyć się specjalistycznych porad. W Krakowie, Poznaniu czy innych większych miastach natomiast jest wielu doświadczonych dietetyków, u których warto zasięgnąć rady w przypadku nadwagi. Są oni obeznani w temacie nieporównywanie lepiej, niż internetowi specjaliści od żywienia.