Nadnercza to niewielkie gruczoły umiejscowione w przestrzeni zaotrzewnowej. Ich rolą jest wydzielanie hormonów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ustroju człowieka. Prześledźmy, w jakich sytuacjach konieczne są zabiegi nadnerczy.
Przy jakich chorobach wykonuje się usunięcie nadnerczy?
Do niezwykle powszechnych chorób nadnerczy zaliczamy zespół Conna, guz chromochłonny i zespół Cushinga. Zalecamy poradę u specjalisty, kiedy wychwycimy dokuczliwe sygnały, takie jak huśtawki nastrojów, opuchliznę twarzy i karku, nadmierne owłosienie albo zbyt częste oddawanie moczu. Żeby wykryć schorzenie zmuszające do usunięcia nadnerczy, koniecznie przeprowadza się specjalistyczne badania krwi, których zamierzeniem jest uściślenie ilości hormonów takich jak kortyzol, androgeny, czy katecholamin. Specjalista zarządzi także zrobienie USG.
Dzięki jakim technikom wykonuje się usunięcie nadnerczy
Dzisiejsza nefrologia wykonuje wziernikowe usunięcie nadnerczy. Kolejna odmiana tej procedury to adrenalektomia. Technika nie jest inwazyjna, a zasadza się na wsadzeniu do przestrzeni zaotrzewnowej maleńkich rejestratorów i akcesoriów chirurgicznych. W ten sposób przeprowadza się wyłącznie niewielkie nakłucia ciała. Specjalista obserwuje wszystko w dużym przybliżeniu na ekranie , który znajduje się w pomieszczeniu, dzięki czemu ma możliwość dokładnie wyciąć chorą tkankę. Po wykonaniu laparoskopii pacjent może powrócić do normalnego życia w ciągu 2 tygodni. W szczególnych sytuacjach stosowana jest tradycyjna metoda operowania.