Depresja

Depresja to schorzenie, które daje różne objawy. Metody jej leczenia są naprawdę różnorodne, a to, którą z nich w danej sytuacji wybrać, jest zależne od najróżniejszych czynników. Jak we współczesnych klinikach odbywa się leczenie depresji i jakie z wykorzystywanych sposobów przynoszą szybkie rezultaty?

Leczenie depresji – jakie leki?

Lekarze zazwyczaj decydują się na farmaceutyczne leczenie depresji w ciężkich przypadkach. Zwykle przypisują takie środki, jak prozac, duloksestyna lub reboksetyna. Terapia z ich użyciem trwa około pół roku i musi odbywać się we współpracy z psychiatrą – nie wolno samodzielnie odstawiać leków czy ograniczać dawek. Chemiczne leczenie depresji jest bardzo skuteczną techniką, ale nie we wszystkich przypadkach można się na nie zdecydować.

Leczenie depresji – co poza lekami

Coraz częściej wykorzystywaną metodą leczenia depresji jest rehabilitacja ruchowa. Źródłem jej efektywności jest fakt, iż aktywność ruchowa ma wpływ na wzrost poziomu serotoniny – mózg chorego po ruchu lepiej funkcjonuje, a on sam z czasem zyskuje motywację do dalszego działania.

Leczenie depresja – pomoże psychoterapia

Na psychoterapię warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy choroba jest skutkiem stresujących wydarzeń – za takie uważa się śmierć partnera albo wojnę. Psychologiczne leczenie depresji dobre rezultaty daje tylko kiedy pacjent ma zamiar współpracować, ale jest techniką uznawaną za najskuteczniejszą – zwalcza źródło problemów, nie zaś symptomy.