Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – głównie na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.