Czym zajmuje się chirurg?

Choć zazwyczaj utożsamiany jest z zabiegami, działalność chirurga nie ogranicza się wyłącznie do nich. Medycy tej specjalizacji zajmują się wszak też diagnostyką rozmaitych chorób układu pokarmowego, pęcherza moczowego oraz jamy brzusznej, gruczołu sutkowego czy głowy. Poza tym powinniśmy nadmienić, iż powstały specjalizacje dla chirurgów, powiązane z konkretnym rejonem organizmu – między innymi chirurgia dziecięca lub neurochirurgia. Kiedy jednak zgłosić się do chirurga? Jakiego specjalistę wybrać przy konkretnej dolegliwości?

Chirurg ogólny – jakie choroby leczy?

Chirurg ogólny skupia się zwłaszcza na schorzeniach jamy brzusznej – przewodu trawiennego i dróg moczowych. Do jego kompetencji włącza się też tego typu operacje jak nastawianie kończyn, resekcja organów lub trepanacja czaszki. Do chirurga ogólnego powinniśmy udać się także, kiedy chorujemy na nowotwór – to ten lekarz odpowiedzialny jest za diagnostykę tego rodzaju schorzeń. W zakres jego kompetencji zaliczana jest także opieka nad chorym po niedawnych zabiegach.

Czym oprócz tego zajmuje się chirurg?

Jak już wspomnieliśmy, powstały także specjalizacje chirurgiczne. Do najszerzej znanych zaliczają między innymi chirurgia naczyniowa, koncentrująca się na terapii układu krwionośnego oraz kardiochirurgia, która zajmuje się pacjentami z chorym sercem. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – zabiegi najmłodszych pacjentów ma prawo przeprowadzić tylko chirurg dziecięcy. Warto wspomnieć oprócz tego chirurgię estetyczną, twarzową lub proktologię koncentrującą się na dolnym fragmencie przewodu trawiennego.