Co należy wiedzieć o zabiegach kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest polisacharydem, który znajduje się w rozmaitych tkankach żywych organizmów, np. w ciałku szklistym oka. Jednak najwięcej można go spotkać w skórze. Pobudza on wytwarzanie kolagenu, a przy tym dysponuje też zdolnością wiązania obfitych ilości tlenku wodoru, czyli wody, i to właśnie m.in. za jego sprawą skóra jest jędrna. Wraz z upływem lat stężenie kwasu hialuronowego stopniowo się zmniejsza, przez co skóra staje się luźniejsza. W ten sposób tworzą się zmarszczki, będące bezpośrednim następstwem nieuniknionego procesu starzenia się organizmu.

Kwas hialuronowy i jego współczesne stosowanie w medycynie

Pomimo że kwas hialuronowy przeważnie kojarzy się z zabiegami redukcji zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny stosowany jest w znacznie szerszym zakresie. Używa się go między innymi w otolaryngologii do odbudowy więzadeł głosowych czy w proktologii do leczenia chorób odbytnicy. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, poprawę kształtu nosa, modelowanie brody, podbródka oraz okolic ust, redukcję cieni pod oczami czy wyeliminowanie opadających policzków. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się też na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu) oraz na dłonie.

Czy występują przeciwwskazania do wykonania ostrzykiwania kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, toteż potencjalne podrażnienia bądź reakcje uczuleniowe po zabiegu przytrafiają się z rzadka, jednak nie należy z góry ich wykluczać. Przed dopuszczeniem do zabiegu lekarz odbywa z pacjentem konsultację, w toku której sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do przystąpienia do procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takich jak m.in. ciąża, skłonność do blizn przerostowych, stany zapalne skóry bądź trądzik, a także możliwe uczulenie na ten biopolimer.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego przeprowadza się przy pomocy mikrokaniuli, która za sprawą tępej końcówce nie rani tkanek jak zwykła igła. W zależności od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od pół do półtorej godziny. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może pojawić się obrzęk, który po około 2-3 dniach. Należy zaakcentować, że rezultaty, jakie dają zastrzyki kwasem hialuronowym nie są na stałe, bowiem ten związek podlega stopniowemu procesowi metabolizmu przez organizm.