Chirurgia jelita grubego

Operacja jelita grubego , to często stosowana metoda leczenia wielu dolegliwości: od polipów, po nowotwory. Jeśli chodzi o jelito grube, usunięcie drobnego fragmentu nie ma wpływu na jego funkcjonowanie. Operacja ta jest chirurgiczną zmianą w obrębie przewodu pokarmowego, więc okres ozdrawiania będzie wymagał właściwego jadłospisu.

Operacja jelita grubego – metoda chirurgiczna

Pacjenci zazwyczaj poddawani są operacji jelita grubego metodą chirurgiczną. Jest ona inwazyjna, gdyż wymaga długiego nacięcia powłok brzusznych. Bezpośrednio po zabiegu, pacjentowi przez około tydzień podaje się pokarm drogą dożylną. Pełny powrót do zdrowia zajmuje ok. sześć tygodni.

Laparoskopowa resekcja jelita grubego

Laparoskopowa resekcja jest nowocześniejszą metodą operacji tego narządu. Za pomocą laparoskopu, chirurg robi kilka małych nacięć w powłoce brzusznej i wykonuje zabieg. Z tego powodu ból pooperacyjny i możliwe blizny są mniejsze, skraca się pobyt w placówce leczniczej i następuje szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Jednak nie każdy może zostać zakwalifikowany do takiego leczenia.