ERCP to technika, która pozwala na zbadanie jelit, trzustki i żołądka. Chociaż chorym niekiedy jawi się jako bolesna, jej zastosowanie daje szansę na wykrycie wiele chorób we wczesnym stopniu rozwoju i, dzięki temu, zarządzić skuteczną kurację. Na czym dokładnie polega ERCP? Kiedy musi być wykonane? Co oznacza dla pacjenta?
O co chodzi w ERCP?
ERCP wymaga wsunięcia do przewodu pokarmowego chorego rurki z aparaturą umożliwiającą przeprowadzenie badania łączącego w sobie cechy endoskopii oraz rentgena. Ze względu na możliwe odruchy wymiotne, niezbędne okazuje się też przygotowanie przełyku.
Powody wykonania ERCP
Lekarze zazwyczaj wykonują ERCP chorym, którym doskwierają dolegliwości przewodu pokarmowego lub nagły spadek wagi. ERCP pomaga również potwierdzić rezultaty innych wiwisekcji krwi lub kału – zwłaszcza, kiedy podejrzewa się schorzenia woreczka żółciowego, jelit oraz wątroby.
ERCP – jak musi przygotować się pacjent przed zabiegiem?
Przed ERCP niezbędna jest absolutna głodówka przez przynajmniej osiem godzin. Chorzy przygotowujący się do podobnego zabiegu nie mogą również zażywać środków zmniejszających krzepliwość krwi. Lekarz prowadzący zabieg powinien mieć wiedzę o naszych uczuleniach oraz przewlekłych schorzeniach.
Co robić po ERCP?
Chory, który przeszedł ERCP powinien zostać w lecznicy przynajmniej 2 h – tyle bowiem trwa działanie leków przeciwbólowych. Jakiś czas po badaniu być może będzie również skarżyć się na ból w gardle. Rzadko pojawiają się zaś powikłania, z których najczęstsze jest zapalenie trzustki.