Wentylacja

Skuteczna cyrkulacja powietrza ma takie samo znaczenie, jak wysokiej jakości woda czy też szczelna instalacja grzewcza. Z tego powodu powinniśmy zadbać o solidny system wentylacji w Twoim mieszkaniu i miejscu pracy, który zapewni zdrowie i bezpieczeństwoosób, które przebywają wewnątrz nich.

Rodzaje wentylacji

W branży budowlanej obowiązują następujące wymogi: w miejscach, w których przebywają niepalący powinno się dostarczać ok. 30 m³ powietrza zewnętrznego na każdą godzinę, natomiast w pomieszczeniach, w których przebywają palący – 50 m³/h. Najczęściej spotykana formą wentylacji jest otwieranie okien i drzwi i robienie przeciągu. Na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się wentylacja mechaniczna – cyrkulacja powietrza z wykorzystaniem specjalnie stworzonych do tego urządzeń. Poza tymi dwoma sposobami, można spotkać także z wentylacją hybrydową.

Skutki źle zainstalowanej wentylacji

Niewłaściwa wentylacja może być związana ze zbyt małą lub zbyt dużą zawartością tlenu w powietrzu. W pierwszym przypadku, osoby, które przebywają w pomieszczeniu mogą mieć zawroty głowy – u części z nich mogą wystąpić nawet zaburzenia widzenia. Tego typu sytuacja może również negatywnie wpłynąć na spalanie w piecykach gazowych. Z kolei zbyt duża ilość tlenu w powietrzu może spowodować ożywienie i prowadzi do skokowego podwyższenia ciśnienia. Są to również wymarzone warunki do powstawania grzybów i pleśni.