Za wysoki poziom zawilgocenia w powietrzu w hali produkcyjnej potrafi stać się wielkim kłopotem. Jest powodem obniżenia się temperatury i pojawienia się grzybów lub innych groźnych drobnoustrojów. To z kolei idzie w parze ze złym samopoczuciem pracowników i zwiększonym ryzykiem najróżniejszych schorzeń. Jak temu zapobiec? Dobrym rozwiązaniem będą z pewnością osuszacze kondensacyjne. Czemu powinniśmy wyposażyć się w jeden z nich? Jak są zbudowane?
Zalety osuszaczy kondensacyjnych
Osuszacze kondensacyjne są naprawdę efektywne – w dobrych warunkach potrafią odprowadzić z magazynu aż cztery razy więcej wody niż konkurencyjne urządzenia. Najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej powierzchni oraz urzędach – do właściwego funkcjonowania wymagają bowiem pokojowej temperatury. Możemy je stosować w pomieszczeniach przemysłowych, gdzie wilgotność medium nie przewyższa osiemdziesiąt procent. Niestety nie najlepiej sprawdzają się jako osuszacz przenośny – są sporych rozmiarów i ważą niemało.
Jak są zbudowane osuszacze kondensacyjne?
Funkcjonowanie osuszaczy kondensacyjnych polega na kondensacji wilgoci zaciągniętej z pomieszczenia. Później wilgoć kierowana jest do specjalnego pojemnika tudzież odpływu, zaś medium jest nieznacznie ogrzane. Warto pamiętać, iż można łatwo zwiększyć efektywność tych produktów. Wystarczy jedynie postawić je na środku pomieszczenia – naprawdę usprawni to odprowadzanie wody. Osuszacze kondensacyjne mają zwykle higrostat – część, która wyłączy je, kiedy wilgotność we wnętrzu będzie odpowiednia.