Znaczenie psychologicznych badań wysokościowych

W tym miejscu sprawdzisz, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko

Psycholog to osoba, o której mnóstwo osób nie ma nazbyt dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się wyłącznie odkrywaniem relacji badanych pacjentów z otoczeniem. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi nieocenioną pomoc przy ocenianiu zdolności do wykonywania określonych prac. I tak, badania psychologiczne wykonywane są m.in w przypadku osób chcących pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: co się na nie składa?

Badania wysokościowe praktycznie wcale nie różnią się od tych, jakie przechodzą kandydaci na kierowców zawodowych. Podstawę stanowią testy osobowościowe, inteligencji, temperamentu. Ich znaczącym uzupełnieniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić na przykład zdolność do koncentracji uwagi oraz szybkość reakcji. Wykorzystując testy aparaturowe jesteśmy w stanie określić czy dana osoba w wystarczający szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się podczas pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak stereometr, aparat krzyżowy i wirometr. To proste urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne w każdym wypadku obejmują też wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Podawanie nieprawdziwych informacji niczemu nie służy.

Badania wysokościowe – kto może je wykonywać?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy mają za sobą studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni tak wiedzę, jak i umiejętności do prowadzenia tego rodzaju badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeżeli o konieczności ich noszenia zdecydował okulista.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]