Szukasz laboratorium EMC? Znajdź to najbardziej odpowiednie

Kompatybilność elektromagnetyczna to zakres parametrów danego urządzenia powodujących, że może ono poprawnie funkcjonować w określonym środowisku oraz nie rzutować niekorzystnie na działanie innych maszyn znajdujących się niedaleko. Normy uchwalone na terenie UE wskazują, iż prawie wszystkie układy elektroniczne wprowadzane na rynek europejski muszą zaliczyć badania EMC, które udowodnią ich kompatybilność. Powinniśmy wykonać je w odpowiednim laboratorium – w naszym kraju funkcjonuje ich dość dużo, jednak nie zawsze świadczą one identyczne usługi. Jak więc wśród nich wyszukać te najlepsze? O jakich rzeczach powinniśmy wiedzieć podczas wyboru laboratorium EMC?

Laboratorium EMC – rodzaj badań

W czasie szukania właściwego laboratorium EMC kluczowe niewątpliwie będzie to, które badania są w nim wykonywane. Nie zapominajmy wszak, że rozmaite placówki oferują różny zakres badań – wynika to na przykład z ograniczonego wyposażenia. Czasem nie są nam wymagane wszystkie testy, jednak jeśli zaistnieje taka konieczność – postawmy na laboratorium EMC, które wykonuje wszystkie testy. Poza tym ważne jest także to, jakie przyłącza oraz sieci wykorzystywane są w placówce, ale tego jednak zwykle nie dowiemy się z ogólnodostępnej dokumentacji.

Laboratorium EMC – jak uniknąć problemów?

Jak zatem postąpić, jeśli ważne są dla nas testy przeprowadzane na rzadziej stosowanych przyłączach? Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach będzie na pewno wysłanie zapytania, przez które sprawdzimy, czy nasze urządzenie może odbyć testy w danym ośrodku. Wyszczególnijmy w nim takie cechy produktu, jak masa, rodzaj przyłączy i ich ilość, jak również typ zasilania. Warto też spytać o możliwość uczestniczenia w testach – związane jest to bowiem z różnymi korzyściami.