Świadectwa energetyczne budynków – o czym warto pamiętać?

Właściciele budynków wolno stojących z pewnością doskonale wiedzą, jak wielkie wydatki wiążą się z ogrzewaniem pomieszczeń. Nie powinno więc zaskakiwać, iż podczas szukania nowego mieszkania dla wielu kupujących bardzo ważne będą właściwości cieplne danego budynku. Właśnie dlatego Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło przepisy, w myśl których oferujący nieruchomość powinien przedstawić kupującemu świadectwo energetyczne budynku. Dotyczy to wszystkich sprzedawanych lokali mieszkalnych, a jego zawartość reguluje prawo. Co zatem musi znaleźć się w świadectwach energetycznych budynków? I, co najistotniejsze, komu powierzyć jego wykonanie?

Co to jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne budynku to dokument, w którym zawarte są dane dotyczące liczby energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń. Jest ona obliczana w oparciu o porównanie ilości ciepła zużywanej przez dany sezon do zaspokojenia potrzeb mieszkańców domu. Świadectwo energetyczne budynku naprawdę ważne jest dla budynków wykorzystywanych przez państwowe organy, jak również tych, które są większe niż 500 metrów kwadratowych – w nich świadectwo energetyczne musi widnieć w punkcie dostępnym dla wszystkich mieszkańców.

Świadectwo energetyczne budynku – jak znaleźć specjalistę?

Jak łatwo się domyślić, świadectwo energetyczne budynku musi zostać wystawione przez certyfikowanych specjalistów. To natomiast sprawia, że ich znalezienie z pewnością nie będzie kłopotem tak poważnym, jak w sytuacji różnych pozostałych usług – tym bardziej, iż oferujące je przedsiębiorstwa działają we wszystkich większych miastach. O wiele istotniejsze będzie jednak to, by nie zapominać o tym, aby znaleźć fachowca w odpowiednim terminie. Świadectwo energetyczne budynku ważne jest wszak tylko przez dziesięć lat – później musimy wykonać je powtórnie.