Przebieg badań wysokościowych

Sprawdź, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko. Skieruj się tu

Wielu czytelników działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z serwisowaniem kominów lub czyszczeniem szyb w wieżowcach. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to jednak wszelkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace odbywają się co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich placówkach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą pozytywne – otrzymamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wówczas słusznie postąpimy udając się sami do okulisty, laryngologa oraz neurologa celem wykonania badań, zaś następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Na czym opierają się badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego rodzaju schorzeń zaliczają się w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – potrzeba stosowania okularów (mimo że można to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), jak również zez. Specjalista może też odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, zaś osoby po pięćdziesiątym roku życia – co roku.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]